Foreløbige 2023-vurderinger af erhvervsejendomme

I 2024 bliver ejendomsskatterne for erhvervsejendomme opkrævet på baggrund af foreløbige 2023-vurderinger. Fra den 11. december offentliggør vi her på siden de foreløbige vurderinger for alle landets erhvervsejendomme.

Se din foreløbige 2023-vurdering

Siden november har ejere af erhvervsejendomme med en boligdel kunnet se ejendomsværdien i den foreløbige 2023-vurdering, hvis de betaler ejendomsværdiskat af boligen.

Fra den 11. december offentliggør vi de foreløbige vurderinger for alle landets erhvervsejendomme.

Sådan søger du i pdf'en fra en pc:
Tast ctrl + F, skriv adressen, og tryk Enter.

Højere vurderinger, men skatterne stiger ikke tilsvarende

For de fleste ejere vil den foreløbige 2023-vurdering være højere end tidligere vurderinger. Men ejendomsskatterne stiger ikke tilsvarende. Det har Folketinget sikret med lavere skattesatser, skatterabat på ejendomsværdiskatten og en stigningsbegrænsning på grundskylden.

Desuden har et bredt flertal i Folketinget indgået en aftale om også at indføre en stigningsbegrænsning på dækningsafgiften.

Hvis den foreløbige dækningsafgift stiger

Hvis en eventuel dækningsafgift på din erhvervsejendom stiger på baggrund af den foreløbige vurdering for 2023, kan du som ejer kontakte os og få sat dækningsafgiften ned til samme beløb som i 2023. Når du modtager opkrævningen, kan du her på siden finde link til at ansøge om nedsættelse af dækningsafgiften.

Læs mere om beskatning af erhvervsejendomme